KLASİK ROMANLAR
Grup tartışmaları
Her hafta yeni bir seminer
75 dakika/seminer
İşleyiş: İlk bölümde sunumun ardından ikinci bölümde soru-cevap ve tartışma. Seminer öncesinde katılımcılara ilgili metinlerden küçük parçalar yollanacak. Seminer sonunda bir okuma listesi paylaşılacak.
Neler konuşacağız?
Bir edebiyat türü nasıl ortaya çıkar? Üstün bireylerin dehasının ürünü müdür, yoksa toplumsal koşulların doğurduğu nesnel öğelerin etkileşimiyle mi doğar? İkinci görüş tarihte bireyin rolünü tamamen yok saymaz mı? Ya ilk görüş? Bireyi bir boşlukta yaşayan varlık olarak tasavvur etmez mi? Roman türünün yükselişine dair vereceğimiz cevaplar bu sınavlardan geçmek zorundadır.
Klasik Romanlar
1 Ekim Pazar
14:00
1 Ekim Pazar
14:00
Robinson Crusoe
Daniel Defoe

Daniel Defoe’nun şaheseri bir edebiyat klasiği olmanın ötesine geçip, Marx’tan J.S. Mill’e Rousseau’dan Derrida’ya kadar birçok parlak düşünürün farklı dünya görüşlerini aktarırken yararlandıkları bir kaynağa da dönüşmüştür. Dolayısıyla romanın edebi değeri kadar siyasi ve tarihi içerimleri de irdelenmeye muhtaçtır.
__________________
15 Ekim Pazar
14:00
15 Ekim Pazar
14:00
Frankenstein
Mary Shelley

Yaratabilirsin, ama hükmedemezsin! Her yaratılan kendi kanatlarıyla uçmaya çalışır ve er geç yaradanıyla karşı karşıya gelir. Doğanın diyalektiği yaratılışın katı kurallarına baskın çıkar. Frankenstein da yaratır ama hükmedemez. Yaratılan yaratana başkaldırır.
__________________
29 Ekim Pazar
14:00
29 Ekim Pazar
14:00
Zor Zamanlar
Charles Dickens

Dickens için işçiler, yeni adıyla proleterler bir acıma nesnesidir. Onlar için gerçekten üzülür, tek tek ya da toplu halde acı çektiklerinde kahrolur, ama bu zor zamanlarda bir araya gelip haklarını aramaya çalışmaları pek kabul edilir değildir. Neden?
__________________
12 Kasım Pazar
14:00
12 Kasım Pazar
14:00
Jane Eyre
Charlotte Brontë

Romanın tarihinde ilerlemeyi sürdürüyoruz ve nihayet karşımıza romanın çeperlerinde dolaşmayan, tamamlayıcı rolden kurtulmuş güçlü bir kadın karakter çıkıyor, üstelik bir başkarakter: Jane Eyre.
__________________

Seminerlerimiz online olacak.

Tek bir tanesine de katılabilirsiniz hepsine de.

Çalışarak ya da kitapları okuyarak gelme zorunluluğu yok. Aslında ilginizin diri olması haricinde hiçbir zorunluluk yok.

Tek seminer
300 TL
Tüm konferans (4 seminer)
1000 TL
4 konferanslık paket (16 seminer)
3600 TL

© FBA ENGLISH. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfasındaki Gönder butonuna tıkladığınızda kişisel verilerinizin Gizlilik Politikası uyarınca işleneceğini kabul etmiş sayılırsınız.

Made on
Tilda