KLASİK AVRUPA EDEBİYATI

Grup tartışmaları
Her hafta yeni bir seminer
75 dakika/seminer
İşleyiş: İlk bölümde sunumun ardından ikinci bölümde soru-cevap ve tartışma. Seminer öncesinde katılımcılara ilgili metinlerden küçük parçalar yollanacak. Seminer sonunda bir okuma listesi paylaşılacak.
Neler konuşacağız?
Roman türünün ilk örneklerini sunan İngiltere'nin ardından İspanyol, Alman, Fransız ve Rus edebiyatıyla Avrupa'ya uzanıyoruz. Modern çağa damga vurmuş dört büyük eserin edebiyatın seyrine olduğu kadar Avrupa kültürünün şekillenmesine olan katkılarını da ele alacağız. Bunlar kelimenin en geniş anlamıyla kurucu metinlerdir.
Klasik Avrupa Edebiyatı
26 Kasım Pazar
14:00
26 Kasım Pazar
14:00
Don Quijote
Miguel de Cervantes Saavedra

Her roman varlığını az çok Don Quijote'ye borçludur; sadece borcun niceliği, niteliği, ödenme tarzı değişebilir. Cervantes'in şaheseri kendi tikel öneminin de ötesinde anlama sahip olup, bir geçiş döneminin günümüze kadar ulaşan devrimci özelliklerini bünyesinde barındırır.
_______________
10 Aralık Pazar
14:00
10 Aralık Pazar
14:00
Faust
Johann Wolfgang von Goethe

Yıllar yılı Alman edebiyatı demek Goethe ve Faust demek olmuştur. Almanların çıkardıkları sayısız büyük filozofun yanında, hatta üstünde Goethe’nin bu büyük eseri yer alır. Bu açıdan bireysel bir yaratının şahikası olmasına karşın, bir ulusal destan olarak da görülmüştür. Faust bu haliyle özellikle de on dokuzuncu yüzyılda bütün düşünce dünyasına damga vurmuştur.
_______________
24 Aralık Pazar
14:00
24 Aralık Pazar
14:00
Goriot Baba
Honoré de Balzac

Büyük Fransız gerçekçilerinden birini ele almadan en kaba edebiyat tarihi bile eksik kalırdı. Honoré de Balzac da bu isimlerin içinde çok önemli bir yere sahip. Fakat burada roman kadar romancının edebiyat teorisi açısından önemini de konuşacağız.
_______________
07 Ocak Pazar
14:00
07 Ocak Pazar
14:00
Suç ve Ceza
Fyodor Dostoyevski

Rus romancılarının dünyasına girebilmek için miras aldığınız toplumsal kurumlarla bir sorununuzun olması gerekir. Yoksa bile, Hamlet’in tabiriyle, varmış gibi yapabiliyor olmalısınız. Rus romancıları mukaddes saydığınız değerleri alır, teşrih masasına yatırır ve ele geçirdikleri parçaları hiç acımadan yerden yere çalar, sonra da sizi bu değerlerin en azılı düşmanı haline getirir ya da kafası karışık bireylere dönüştürür.
_______________

Seminerlerimiz online olacak.

Tek bir tanesine de katılabilirsiniz hepsine de.

Çalışarak ya da kitapları okuyarak gelme zorunluluğu yok. Aslında ilginizin diri olması haricinde hiçbir zorunluluk yok.

Tek seminer
300 TL
Tüm konferans (4 seminer)
1000 TL
4 konferanslık paket (16 seminer)
3600 TL

© FBA ENGLISH. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfasındaki Gönder butonuna tıkladığınızda kişisel verilerinizin Gizlilik Politikası uyarınca işleneceğini kabul etmiş sayılırsınız.

Made on
Tilda