EDEBİYAT ELEŞTİRİSİ

Grup tartışmaları
Her hafta yeni bir seminer
75 dakika/seminer
İşleyiş: İlk bölümde sunumun ardından ikinci bölümde soru-cevap ve tartışma. Seminer öncesinde katılımcılara ilgili metinlerden küçük parçalar yollanacak. Seminer sonunda bir okuma listesi paylaşılacak.
Neler konuşacağız?

Yazarın günlük hayatındaki görüşleri metinde doğrudan karşılığını bulmaz, bulamaz. Yazardan metne gidilmez, metinden – yine metne ve başka metinlere ve (içinden çıktıkları, ayrı düşünülemeyecekleri) toplumsal hayata gidilir. Bu yüzden edebiyat eserlerini incelerken, en iyi yazar ölü yazardır. Yazarın niyetleri eser açısından mutlak bir belirleyiciliğe sahip olamaz. Peki o halde metni nasıl anlayacağız? Edebiyat teorisiyle bu sorunun peşine düşeceğiz.

Edebiyat Eleştirisi
21 Ocak Pazar
14:00
21 Ocak Pazar
14:00
En İyi Yazar Ölü Yazardır

Barthes haklı mıydı, yazarın ölümü gerçekleşti mi? Biyografi neden edebiyat eserlerini anlamamıza yardımcı olmaz? Metni müstakil bir bütün olarak değerlendirmek ne demektir? "Sanat için sanat" mı demeliyiz yani?
_______________
4 Şubat Pazar
14:00
4 Şubat Pazar
14:00
Marksizm

Ekonomik altyapı bir üstyapı yaratır, ama bu üstyapı mutlak bağımlı değildir, belirli bir özerklik taşır. Üstyapı kurumları bir kez ortaya çıktıktan sonra onu doğuran koşullar üzerinde etkide bulunur ve ilişki karmaşıklaşır. Ekonomi ve toplumsal koşullar ancak son tahlilde belirleyicidir ve her zaman en önemli etken değildir. Edebiyat bunların içinde nadide bir yere sahiptir.
_______________
18 Şubat Pazar
14:00
18 Şubat Pazar
14:00
Feminizm

Barthes haklı mıydı, yazarın ölümü gerçekleşti mi? Biyografi neden edebiyat eserlerini anlamamıza yardımcı olmaz? Metni müstakil bir bütün olarak değerlendirmek ne demektir? "Sanat için sanat" mı demeliyiz yani? İlk seminerde edebiyat teorisine girişle "yakın okuma"ya yaklaşmaya çalışacağız.
_______________
3 Mart Pazar
14:00
3 Mart Pazar
14:00
Modernizm ve Postmodernizm

Modernist roman umudun ölmeye yüz tuttuğu yerde başlar. İlk romanların çizdiği tozpembe dünyanın gerçekçiliğini sorgular. Modernist roman ağır konuşur: Modern dünyayı çok hafife alıyorsunuz, der. Bunlar daha iyi günlerimiz! Postmodernist roman ise dünyayı bu terimlerle anlamaya çalışmanın, hattâ bizatihi anlamaya çalışmanın sorunlu olduğunu savunacak ve adlandırılamayanlar çağı olacaktır.
_______________

Seminerlerimiz online olacak.

Tek bir tanesine de katılabilirsiniz hepsine de.

Çalışarak ya da kitapları okuyarak gelme zorunluluğu yok. Aslında ilginizin diri olması haricinde hiçbir zorunluluk yok.

Tek seminer
300 TL
Tüm konferans (4 seminer)
1000 TL
4 konferanslık paket (16 seminer)
3600 TL

© FBA ENGLISH. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfasındaki Gönder butonuna tıkladığınızda kişisel verilerinizin Gizlilik Politikası uyarınca işleneceğini kabul etmiş sayılırsınız.

Made on
Tilda